Prezentacja klubowicza


Konto zostało usunięte

Formularz kontaktowy


Komentarze (153)

waran

re: AGI

"czy ks marek mało zrobił dla Pszczyny prowadzi ochronke, sa salki dla młozieży, rekolekcje, wakacje, zagospodarowal ładnie teren w okół koscioła mimo ze nie jego i kiedyś o ile dobrze pamietam były tam jakieś wstretne krzaczyska"

Po kolei Szanowna Koleżanko:

- rekolekcje to obowiązek
- ochronka, salki - to wchodzi w zakres pracy duszpasterskiej
- wakacje - sponsorzy
- teren wokół kościoła: parking od strony Bielskiej - wyłożone środki miasta
- zatoki przy Dobrawy i Skłodowskiej - wyłożone środki miasta
- te "wstrętne krzaczyska" o których piszesz, to nic innego jak kępa dębów, których nie wolno było ruszać, bo widniała na nich tabliczka z napisem: pomniki przyrody. To Zarząd Zieleni Miejskiej na nasz koszt uporządkował tą kępę, gdy uzyskał zgodę konserwatora przyrody. A parafia wstawiła tam figurkę. Nie pytaj, czy mieli na to zgodę, bo to Pszczyna właśnie. Metoda faktów dokonanych, bo zwycięzców się nie sądzi.
Poproś Swojego proboszcza o udostępnienie Ci do wglądu dokumentacji tej szerokiej alei od Dobrawy do świątyni. Zdziwisz się, jeśli ją zobaczysz, bo zrobiła to na swój koszt firma budująca ten odcinek Dobrawy.
Czy chcesz jeszcze coś więcej wiedzieć, aby zweryfikować swoje twierdzenia o działaniach tego, co dla Pszczyny tak ... zrobił?

Twórcze działania zakończyły się właściwie wraz z zakończeniem budowy probostwa. A teraz niestety tylko na zasadzie - dajcie mi środki, warunki, ludzi to ja to zrobię.
Fajnie się rządzi cudzym. Zwłaszcza, gdy się nie trzeba z tego przed motłochem tłumaczyć.

zobacz komentowany news »

waran

Weteran
Jak widać - jesteś nieźle zorientowany w realiach naszego miasta. zatem szanowny Kolego policzmy razem.
Działka ma pow. 1 ha czyli 10.000 m kw.
W tym miejscu obecnie cena jedn. to ok. 120 zł/m kw.
Razem - bagatela: 1.200.000 złotych - lekko licząc.
Przyjmując wymagania określone prawem dla nowych cmentarzy - zmieści się tam max. 250 - 300 grobowców. Czyli cała społeczność miasta i gminy Pszczyna ma zafundować kilkuset osobom z tej parafii katolickiej miejsca pod pochówek za ponad 4.000 zł każde.
Inicjator tej akcji umie liczyć pieniądze. Niech całe społeczeństwo miasta i gminy zafunduje małej garstce pod jego przewodem cmentarz parafialny, na który dodatkowo już sie zrzuciło i zrzuca. Ponieważ przepisy wymagają parkingów pod cmentarzem, to powiedzą, ze już je mają (na nasz wspólny koszt wybudowane i to z trzech stron). Obsadzenie krzewami to kropla w morzu wydatków, jakie trzeba ponieść na budowę cmentarza.
A później - taki cmentarz - pod zarządem parafii to niezły dochód. Czyli: ja wychodzę z propozycją, wy to sfinansujcie, a jak będę później spijał śmietankę i chodził w glorii i chwale.

Ponieważ miasto ma ogromne potrzeby finansowe związane z modernizacją, to tym bardziej nie powinno, nie może pozbywać sie za frico niczego, co może mu ułatwić realizację planów. taki teren - póki wolny lub w postaci nie załatwionej na wieki może stanowić zastaw pod kredyty, bo nic sie nie zrobi ze środków UE, jeśli sie najpierw części swojej kasy nie wyłoży. Zastawy hipoteczne na nieruchomościach są najchętniej brane przez banki. Nie można dać pod zastaw szkoły, urzędu. Można grunty. Ale nie z cmentarzem. Dlatego lepiej jest w tym miejscu zrobić park osiedlowy, bo taki grunt można zastawić.

Teren pod Linde spełnia wszystkie wymagania, choć budowa tam tez do łatwych należeć nie będzie. Dlatego - moim zdaniem - najłatwiej i najtaniej poszłaby rozbudowa istniejącego cmentarza Żorska - Wodzisławska. Tylko trzeba chcieć. Opowiadania o dużej odległości miedzy bajki włóżmy. Leżą tam setki naszych bliskich, znajomych i nieznajomych i jakoś nic się tam niepokojącego nie dzieje. Nagle wszyscy (2700 podpisów kilkuset osób) zażyczyło sobie leżeć w pobliżu swojego siedliszcza i trudno im biegać tak daleko na cmentarze, chociaż przecież obecne nekropolie są dużo dalej i tam mają pochowanych swoich bliskich. Od wielu lat. o dostępności samochodów, rowerów i brukowanych chodnikach nie wspominam. Zatem następne argumenty zwolenników są nic nie warte.
Nagle wszyscy rozczulają się nad brakiem cmentarza przy samej parafii. A gdzie ma swój cmentarz parafia pw. Wsz. Św.? Na rynku? A ponoć wszystkie mają, ino ta bidula z Piastów nie.

Dla żywych nie ważne są wodociągi, kanalizacja, przebudowa ciągów komunikacyjnych. Oni już za życia chcą wiedzieć, gdzie będą leżeć po śmierci. tylko zapominają, ze o tym decydują ci, którzy mają ich pochować. Chyba, że w Pszczynie, niczym w W-wie będziemy niedługo czytać ogłoszenia: wolny grobowiec z widokiem na dzwonnicę na Piastów odstąpię. Cena do uzgodnienia.

Czy o to chodzi???

zobacz komentowany news »

waran

re: czlonek ....

Skoro uważasz, ze czynszu nie trzeba płacić w terminie to, pożycz mi 100.000. Oddam, kiedy będę miał ochotę.
Powiedz wodociągom, ciepłownikom, gminie (podatki), energetyce, ZUSowi, wykonawcom robót, że mają nie oczekiwać należnych im pieniędzy w terminie, bo...
Dlaczego ja mam płacić za ciebie? Spółdzielni kasa z nieba nie kapie. Utrzymywana jest wyłącznie z wpłat członków.
Nie bajdurz, że jak ty 1 miesiąc zalegasz, to cię ścigają, a jakiś innych to nie. Masz albo bardzo blade pojęcie o sprawie, albo wcale jej nie znasz. Chyba, ze jesteś członkiem innej spółdzielni, a nie PSM w Pszczynie.

zobacz komentowany news »

waran

AGI

Czy taka pewna jesteś? Ja w tym mieście żyję od urodzenia lat kilkadziesiąt. Znam mentalność części społeczeństwa. Znam i pamiętam pomysłodawcę budowy cmentarza od samego początku jak nastał w naszym mieście. Wielu innych zazdrościło Pszczynie takiego organizatora, człowieka otwartego na innych. Można z nim było porozmawiać o wszystkim i nie tylko. ;)) Ale od pewnego czasu zmienił się nie do poznania. Albo tak mu nakadzili pochlebcy, albo ... że czasami mocno się zastanawiam, czy ktoś gościa na zmierzłego bliźniaka cichcem nie podmienił. Publiczne ataki na inne wyznania, organizacja działań antagonizujących lokalną społeczność, głuchota na argumenty itd. Nie ten Józef z czasów budowy świątyni.

Dlatego Szanowna AGI podałem taki przykład, bo wiem jak by się to skończyło.

Pozdrawiam

zobacz komentowany news »

waran

re: obserwator

Odnośnie podszycia. a ciebie by szlag przysłowiowy nie trafił, gdyby się ktoś pod twojego nicka podszył? Jestem klubowiczem i gdy dokonuję wpisu to się loguję. Zatem jestem wyświetlany na czerwono i wpis wchodzi automatycznie na moją odpowiedzialność. Wpisy gości są weryfikowane przez admina. Dziwię sie, że przepuszcza wpisy "gości" sygnowane nickami klubowiczów. przecież to prowokacją śmierdzi na odległość.

Sprawy cmentarza c.d.

O wielu lat jest gotowy projekt cmentarza komunalnego (ekumenicznego). Nie było protestów. Miejsce dobre pod cmentarz bo na granicy osiedli i granicy miasta. Spełnia wymagania przepisów.

Pomysłodawcy nowej lokalizacji twierdzą, że ma być cmentarz ekumeniczny. Ale na pytanie, czy wyrażą zgodę na to, aby zarządzany był nie przez parafie katolicką ale przez gminny zarząd cmentarza lub w ramach ekumenizmu, przez inną grupę wyznaniową nie odpowiadają.
A zatem poprzez milczenie potwierdzają niejako, że gadki o ekumeniźmie cmentarnym między bajki należy włożyć.

A gdyby tak jeszcze wprowadzić jednoznaczny wpis, że to gminny zarząd cmentarza udostępnia miejsce ( o jednakowych wymiarach) oraz nagrobek o identycznym kształcie i w miejscu kolejnym, a na dodatek zero możliwości wykupywania miejsc wcześniej, to ... no właśnie. Będzie krzyk pod niebiosa. Zwłaszcza tych, którzy teraz posługują sie jedynym argumentem: musi tam być nekropolia, bo jak nie to na pewno pobudują markety. A może nie markety tylko kilka innych grup wyznaniowych postawi tam swoje domy modlitwy. Będzie centrum ekumenizmu znane nie tylko w kraju.
Ale byłby krzyk, gdyby obok świątyni katolickiej stanął meczet, synagoga, kilka budynków zborów protestanckich, a może jeszcze coś więcej.

Uprzejmie proszę: zwolennicy "ekumenizmu" w pszczyńskim wydaniu - zwolennicy cmentarza parafialnego odpowiedzcie na pytania wyżej postawione. Idziecie na taki układ? Cmentarz zarządzany przez cywilny zarząd, jednakowe grobowce w kolejności pochówku (zaczynamy od płotu i spiralnie w lewo lub w prawo aż do środka, gdy się miejsca wyczerpią z zasadą zero odstępstw bez względu na obecną pozycję i poziom zamożności - wszak śmierć zeruje konta i równa wszystkich wobec siebie). Zero samowoli i wyjątków dla ...

Co wy na to? czekam na konkretne za i przeciw. Karty same się odkryją i sprawa wyjaśni do końca.

zobacz komentowany news »

waran

Mieszkanka kol. Jasna napisała między innymi tak:

"...co do tego pana co sprzedaje kurczaki w tej budce to smie powiedziec iz jego to nie dotyczy bo on jest z kociej wiary mam prawo tak powiedziec poniewaz jego zona byla u mnie aby mnie do tej wiary namawiac nie mamy z nimi co dyskutowac... "

Oto jeszcze jeden dowód moherowości. Potwierdza to moje wcześniejsze twierdzenia, że gdyby tylko była taka możliwość, to ci "niby katolicy polscy" zgotowaliby wszystkim innym los, przy którym rządy szariatu jawiły by się nam rajem.

Kobieto! Przedstawiasz siebie jako osobę wierzącą, a Twoje słowa temu przeczą. Czy tak wygląda wg Ciebie miłość bliźniego? Czy tak nauczał Was JPII? Uważam, ze przynosisz tylko wstyd swojej wspólnocie i narażasz ją na słuszne skądinąd ataki o kosmicznej odległości zasad szerzonych przez ulubione Twoje radio pod dyktaturą TR od zasad wiary katolickiej.

Wasz bełkot, ze jeśli tam nie zrobią cmentarza, to zaraz postawią las marketów jest tak samo prawdziwy jak to, że jesteś osobą wierzącą i praktykująca w KK. Tobie się tylko tak wydaje. Śmiem twierdzić, że choć jestem daleko od Waszej wiary, to zapędziłbym Cię w kozi róg w pojedynku z wiedzy chrześcijańskiej, znajomości Ewangelii itd.

Zatem proponuję: Pomódl się o zdrowie. Bo tylko tyle ci zostało. Modlitwy o rozum dawno spóźnione i pewnie nawet sam Pan Bóg nie będzie w stanie Ci go już ofiarować.

zobacz komentowany news »

waran

Zainteresowanych alternatywą dla zagospodarowania tego terenu odsyłam do:

http://www.forum.pless.pl/?page=forum&subpage=showthread&pid=172456&pgnr=1&sid=3

zobacz komentowany news »

waran

Jakaś moherowa gnida podszyła się pode mnie i swój wpis sygnowała moim nickiem. Czyżby to jeszcze jeden dowód na "prawdziwość" 2700 podpisów ZA?
W czasie II wojny mówiono, ze tylko świnie siedzą w kinie.
To indywiduum nie ma co robić, to przymierza bereciki moherowe.

Dowód:
Gość: waran Data: 24.08.2007; 11:34
cmentarz ma być i koniec bez gadania cisza

zobacz komentowany news »

waran

Bardzo fajnie wyglądają te słomiane maszynki.
Pomysł świetny. Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!

Przeciwnicy: to są dożynki lokalne - święto rolniczego trudu ludzi tamtejszych - i nikt kasy na "światowe' zespoły nie wyłoży.

zobacz komentowany news »

waran

Witold

"Najwięksi przeciwnicy kościoła katolickiego np Waran i inni to tylko jednostki..."

Szanowny Witoldzie. Nie jestem przeciwnikiem Kościoła katolickiego (tak się to prawidłowo pisze, ale to tylko tak na marginesie przypominam Ci, bo przecież jako jego członek dobrze o tym wiesz). Jestem przeciwnikiem każdego idiotycznego działania - nie ważne przez kogo czynionego. Jestem przeciwnikiem działań metodą faktów dokonanych i uzasadniania tego potrzebami społecznymi. Już kilka razy pisałem, że potrzebny jest cmentarz dla wszystkich, a nie dla jednej grupy wyznaniowej. Skoro twierdzicie, że będzie ekumeniczny i w tej zadymie nie chodzi o kasę, to powiem tak: jestem za - pod warunkiem, że zarządzać ową nekropolią będzie nie parafia katolicka, ale zarząd cmentarza pod egidą przedsiębiorstwa komunalnego lub inny związek wyznaniowy (jest ich w Pszczynie kilka). Czy jesteś w stanie odpowiedzieć, dlaczego takie rozwiązanie nagle przestanie odpowiadać pomysłodawcy budowy tej nekropolii? A wiesz, jakie będą odpowiedzi obecnych wielkich zwolenników nowego cmentarza? Co? U "kocików" mam załatwiać pogrzeb? U "kocików" mam leżeć na cmentarzu? To niech mnie już lepiej pod płotem jak ...

Chłopie jestem na tyle stary i doświadczony oraz znam realia naszego grodu, że potrafię to przewidzieć. tak samo jak i to, że z wizji o parko cmentarzu, gdyby zapadła taka decyzja i się uprawomocniła wyjdą przysłowiowe nici. Nie znam w tym kraju przypadku, aby jakiś organ nadzoru państwowego nakazał rozbiórkę grobowca, bo nie odpowiada wyglądem ustaleniom z czasów wydawania zgody na budowę cmentarza. Już dziś mógłbym Ci podać kilkadziesiąt nazwisk familii, które pierwsze wykupią sobie miejsce za życia i znajda sie tam te potworki z imionami nazwiskami, tyle, że bez dat zejścia. A za kilka lat i tak braknie miejsca.
Byłbym może mniej sceptyczny, gdyby hierarchia Waszego Kościoła głośno i powszechnie propagowała kremację, dawstwo organów oraz ... miłość bliźniego w realu. Może wówczas nie nazwałbyś mnie tak, jak mnie nazwałeś.

Czy jednostki nie mają prawa do wypowiadania swoich myśli, nawet jeśli Wam to nie na rękę, bo z argumentami trudno sie nie zgadzać?

P.S. Nie będę się przecież publicznie przechwalał ile godzin przepracowałem społecznie - najpierw przy budowie kaplicy, a później przy budowie Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie oraz ile pieniędzy przeznaczyłem na jego wspomożenie.


Aga

POZA TYM WIDAC, żE NIE PAłASZ MIłOśCIA DO KS MARKA I WIERZąCYCH OSóB TRUDNO TWOJA SPRAWA ALE DAJ PARAFIANOM SIE WYPOWIEDZIEC CMENTARZ PARAFIALNY POWINIEN BYC OBOK PARAFIALNEGO KOśCIOłA I W KAZDYM NORMALNYM MIESCIE I NA NORMALNYM OSIEDLU TAK JEST!!!

Pałam miłością do wszystkich ludzi, zwierząt i roślin. Czyli tego wszystkiego, co nas otacza. Tylko Droga Ago prawdziwa miłość to nie totalne zaślepienie i przymykanie oczu na działania złe, szkodliwe itp.

Czytając twoje wyżej cytowane zdanie mozna by wysnuć wniosek, że w Polsce nigdzie, gdzie są nowe kościoły i osiedla nie jest normalnie, bo nie ma przy nich cmentarzy parafialnych. Zatem wszystkie miasta - małe i duże muszą szybko nadrobić zaległości, bo przy każdym osiedlu powstały kościoły, a cmentarzy przy nich brak. Zawsze jakiś trawnik można zlikwidować i wg Twoich twierdzeń pobudować nekropolię.
Ciągle zapominacie, że dawnymi czasy kościoły byly budowane w obrębie murów miejskich i ze względu na brak dróg oraz spraw bezpieczeństwa cmentarze w pobliżu. Ale za murami miasta. Jedynie większe wioski, siedziby parafii miały nieco inny układ. Cmentarz w pobliżu kościoła. Bo wokół były pola uprawne i siedliszcza ludzkie.
Nie zapominaj również, że obecnie obowiązujące przepisy prawa (pasowałoby go przestrzegać we wszystkich dziedzinach życia) wyraźnie określają warunki umożliwiające budowę nowych cmentarzy. I niestety nie zezwalają na ich budowę pośrodku osiedli, gdy jest możliwość wybudowania cmentarza poza osiedlem (na granicy). W przypadku Pszczyny taka możliwość jest i czynności przygotowawcze już dawno zostały poczynione. Dlaczego zmieniać konie w czasie przeprawy przez rzekę???
Nie zapominaj, że oprócz Kościoła katolickiego w Pszczynie są również inne związki wyznaniowe i mają swoje domy modlitwy (odpowiednik budynku kościoła). Czy zatem - idąc za twoim twierdzeniem - one również powinny domagać się swoich cmentarzy parafialnych w pobliżu?
A może to tylko "przywilej" dla Was i tylko w Pszczynie?
Bądź łaskawa określić się jednoznacznie i odpowiedzieć na postawione przez mnie pytania.

zobacz komentowany news »

waran

re: ola

Przespaceruj się pod Linde, popatrz, pomyśl i ... wszystko jasne.
Terenu sporo i na kilka pokoleń wystarczy. W pobliżu nie ma wysokiej zabudowy i jak wynika z gotowego projektu - mur cmentarny + zieleń całkowicie odgrodzą cmentarz od widoku z siedzib ludzkich.
Spacerkiem - 5 minut ul. Skłodowskiej od kościoła. Warunki w pełni zgodne z wymaganiami przepisów dotyczących zakładania nowych cmentarzy.

Zwolennikom argumentującym, że obniży im to koszty pochowku odpowiadam. Zasiłek pogrzebowy z ZUS uwzględnia koszt transportu wg norm zwyczajowych. Jeśli chcecie zaoszczędzić na pochówku, to zróbcie pogrzeb świecki (odpadną wam koszty JW Plebana), skremujcie ciało, nie róbcie stypy jak wesela. Zamiast potworka z chińskiego brązowatego i oślizgle zaokrąglonego marmuru z "gustownymi" literami o wys. 150 mm tudzież kolorowa fotką na porcelanie wielkości talerza obiadowego zafundujcie pochowanemu skromną płytę 500 x 500 mm na poziomie gruntu.

Wystarczy zmniejszyć koszty "pokazowe" i wszystko będzie grało.

Człowiek dotąd żyje, dopóki pozostaje w pamięci żyjących.
Na drugim świecie wasze marmurki i fałszywa rozpacz do niczego mu już nie są potrzebne. Podobnie, jak i zawodowe czynności waszego guru, przez którego jest teraz tyle zamieszania.

A może wiecie jakiego i gdzie pochówku życzy sobie ten pomysłodawca? Życzę mu z całego serca 100 lat życia w zdrowiu, ale kiedyś niestety ten czas nastąpi. Czy przewidzieliście już dlań miejsce w centrum nowej nekropolii? % x 5 m z kolumnami, dach 2,50 nad poziom, tablice "pamiętne" jak 10 Dekalogów. Tylko w pamięci części społeczeństwa pozostanie niesmak.

Chcecie skłócenia, niesnasek, "walk partyzanckich"?

Czy o to chodzi?

zobacz komentowany news »

waran

nerwowy

gdybyś do końca znał sprawę, to może byś nieco inaczej sformułował swoją wypowiedź.
Spółdzielnia może w stosunku do dłużników działać wyłącznie zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa. Nie może więc wynająć "rekietierów" czy innych ABSów. Nie może wejść do mieszkania, wybebeszyć go z co lepszych rzeczy. Nie może też wystawić dłużnika za drzwi - pod krzaczek.
Faktem jest, że zdarzają się - tak jak wszędzie - sytuacje, że z klienta nic wydusić się nie da. Nie ma dochodów (oficjalnych), nie ma majątku. Komornik odstępuje zatem od egzekucji. Czasami klient wsiąka i nikt więcej go nie widzi. Listu gończego wysłać sie nie da, sprzedać gościa do pufu tez nie można. A w księgowości dług jest długiem. Trzeba zatem, po wielu latach bezskutecznych działań dług umorzyć wpisując go w stratę.
Nie zapominaj jednak, że dopóki klient jest w zasięgu celownika, to mu to na sucho nie ujdzie. Z tego co wiem, to obecnie PSM egzekwuje dług od pewnej pani, która kilkanaście lat temu chciała się wypiąć i przekazała cały majątek dzieciom. Długo to trwało, ale gdy dzieci wypięły się na mamusię, to musiała podjąć pracę. I płaci bidula w ratach z odsetkami, aż miło.

Prawo obowiązujące w tym kraju na gminę nałożyło obowiązek zapewnienia lokali socjalnych osobom eksmitowanym (jeśli sąd im taki lokal w wyroku przyznał). Ponieważ miasto nie ma takich lokali, to przez długie lata dłużnicy mieszkali sobie na nasz koszt.
W końcu udało się. Prawo nakazuje miastu - jeśli nie daje lokalu - na płacenie za dłużnika z wyrokiem eksmisyjnym.

Nie da sie niestety tak zrobić, aby miasto postawiło np. kontenery albo stare wagony i je zasiedliło dłużnikami. Przepisy wyraźnie określają minima, jakim taki lokal socjalny musi odpowiadać. Dlatego jest jak jest.

Poprzednie władze miasta miały prawo po części w nosie i nie płaciły. Dlatego teraz nowe władze muszą zaległości uregulować.

Amok jaki obecnie ogarnął część spółdzielców na wieść, że PiS rozdaje za grosze nie swoje już niedługo części z nich odbije się potężną czkawką. Gdy uzyskają lokale na odrębną własność, a przestaną na bieżąco płacić swoje zobowiązania (czynsz), to w przypadku braku możliwości ściągnięcia ich przez komornika, dług trafi do księgi wieczystej. Troszkę go narośnie i ... zgodnie z prawem po wyroku sądowym nastąpi zaspokojenie roszczeń poprzez komorniczą sprzedaż mieszkania na licytacji. Z lokatorem. Nikt normalny nie kupuje czegoś takiego, ale są już wyspecjalizowane firmy, które kupują to za bezcen i zgodnie z prawem do rozporządzania swoim majątkiem wprowadzają kilku "mało ciekawych" osobników. Ci np. lojalnie informują dotychczasowego lokatora, że są np. nosicielami HIV i korzystają na potęgę ze wszystkiego co jest w mieszkaniu. Łazienka, kuchnia. Wszędzie zostawiają swoje ślady. Mają prawo, bo są "w swoim" za zgodą nowego właściciela. Przy okazji nowy właściciel wyłącza prąd, gaz pod pozorem remontu mieszkania. Nikt tego nie wytrzyma psychicznie. Dotychczasowy zatem sam sie szybko wyprowadza. Tyle, że nie może liczyć na lokal socjalny z gminy, bo jako posiadaczowi (choć byłemu) nieruchomości mieszkalnej - takowy nie przysługuje.

Spieszcie sie zatem o naiwni, lećcie do spółdzielni, do kolejki po lokal z rabunku PiS. Gdy dosięgnie was chwilowy dołek finansowy to albo sami sprzedacie za bezcen, albo zrobi to za was komornik.

Chwalcie zatem Panów rozdawaczy i końca patrzcie.

zobacz komentowany news »

waran

re: ja

Dokładnie - są plany - teren przygotowany pod dwa następne super hiper. Roboty na razie wstrzymane, do czasu aż udrożni sie przejazd przez tory na Bielskiej, bo ciężki transport i sprzęt budowy nie może jeździć inaczej. Ten teren to dawna baza sprzętu róg Bielskiej i Bednorza - vis a vis ogródków działkowych. Oprócz dwóch marketów ma tam być jeszcze stacja paliw.

re: Acts

Żadna twoja nienawiść lub niechęć nie zmieni biegu życia. Potoczy się ten walec wg swoich reguł i co najwyżej przejedzie opornych.
Na całym świecie współegzystują ogromne placówki handlowe i małe sklepiki.
Polscy "sklepikarze" - zwani przez ciebie mieszczanami sami są sobie po trosze winni, że przegrywają z molochami. Każdy z nich chce być tak samodzielny, że sam robi wszystko. na dodatek - najczęściej - po amatorsku.
Na świecie istnieją kooperatywy takich malców i dobrze się mają.
Mają wspólne zaopatrzenie, transport, księgowość, marketing po trosze.
Gdyby u nas coś takiego miało powstać, to zaraz każdy chciałby być prezesem kooperatywy, mieć gabinet, sekretarkę, autko służbowe i super pensyjkę, a jeszcze i tak strzygłby na boku.
A zaletami takiego rozwiązania jest to, że też - jak duzi - negocjowali by ceny wagonów cukru, tirów mąki, terminy płatności itp. Mieliby nawet taniej, bo ich koszty zakładowe są mniejsze. Ale po co? Najlepiej - nie mając zielonego pojęcia o handlu za pożyczone lub swoje resztki wynająć lokal, towar kupować w Makro i wozić go w bagażniku osobówki. No i oczywiście narzekać, że państwo ich nie chroni. A prawda jest taka, że skoro jest wolny rynek, to zasady gry powinny być jednakowe dla wszystkich.

Nie piszcie mi, że supermarkety mają zwolnienia podatkowe, bo to już od 6 lat nieaktualne. Że wyzyskują: to nie idźcie tam do pracy. Idźcie do małego. Płaci "z westy", zusu null, a umowa? Zlecenie - w szufladzie - gdy przyjdzie kontrola.

Wypisywanie, że czegoś jest zbyt dużo, to brednie. Rynek sam to reguluje. Gdy nie będzie klientów, to zwiną żagle, bo nikt przy zdrowych zmysłach do interesu dopłacać nie będzie.

zobacz komentowany news »

waran

Poziom matolstwa niektórych wypowiadających się jest co najmniej równy wolnym przestrzeniom handlowym.
Tak się składa (piszę to już po raz n-ty), że zawodowi inwestorzy potrafią ocenić trafnie, czy warto w którymś miejscu ulokować kasę, by dawała niezły zysk.
To nie "własny biznes" straganiarza po historii, czy pedagogice, który nie dość, ze na starcie miał mało, to jeszcze nie potrafi wstrzelić się z asortymentem, albo ma go z 5 ręki czyli drogo i narzeka, że plajtuje, bo go duzi duszą. Amatorszczyzna nigdzie sukcesu nie odniesie.

Jeśli duzi uznają, że warto uruchomić potężny sklep z obuwiem, odzieżą czy czymś innym, to to zrobią.

Gdyby biznes z basenami i innymi ustrojstwami do wspólnego moczenia tyłków i oddawania moczu był opłacalny, to zamiast supermarketów byłyby właśnie te obiekty "rozrywkowe".

Czy tak trudno zrozumieć podstawowe zasady rządzące rynkiem?

Jeśli tak, to proponuję nie ośmieszać sie i czynić wpisy o wyższości disco X nad disco Y, o cudownym wpływie tipsów na zmniejszenie zużycia papieru toaletowego itp.

Jak na razie fachowy handel jest najszybszą metodą pomnażania zainwestowanych pieniędzy.

Pani J. Szczepkowska ogłosiła kiedyś, ze KOMUNIZM w Polsce skończył sie 19 czerwca 1994 r. Od tej pory jest KAPITALIZM.
Kto nie wie, co to jest, to niech najpierw poczyta, a później pisze, że czegoś jest zbyt dużo, a powinni zrobić to, czy owo.

Kto???? ONI? A kto to są ci ONI???

Pozdrowienia dla matołków płci obojga

zobacz komentowany news »

waran

re: Ania
Nie mają już co budować?...
Zamiast wybudować jakiś basen czy centrum handlowe to budowany jest kolejny sklep spożywczy.

Widocznie doszli do wniosku, że warto wybudować sklep, bo to ich kasa i ich ryzyko na zysk.

Wyłóż kasę i wybuduj basen. Zobaczysz jak na tym wyjdziesz.
Komunizmu już nie ma. każdy inwestor idzie tam, gdzie jest zysk.
Ciekawe, kiedy cię zobaczymy w Lidlu na zakupach.

zobacz komentowany news »

waran

re: Świadek

"No bo jak mamy stosować przepisy skoro ci którzy powinni przedewszystkim ich przestrzegać mają je głęboko w d.... ."

Czy jeżeli widzisz, że ktoś sie wiesza, to ty też postanawiasz mieć zycie w d.e?

Co stoi ci na przeszkodzie w przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego? czy to, że są tacy, którzy ich nie przestrzegają?

Idź dalej. Jeżdżą po pijaku. Jedź i ty. Jeżdżą bez pasów. Jeźdź i ty.
Kradną. Kradnij i ty, bo jak możesz żyć uczciwie, skoro sa tacy, którzy tego nie robią?

Widziałeś ów radiowóz. Czy spisałeś jego numery/ Czy poinformowałeś o tym telefonicznie (numer darmowy i anonimowy) dyżurnego Komendy? Czy wysłałeś może e-maila do Komendy Wojewódzkiej w Katowicach z opisem tej sytuacji? Jeśli to prawda, to było to ewidentne złamanie przepisów.
Co? Bałeś się? To po jakiego grzyba wypisujesz takie dyrdymały? Co to ma dać, co to ma zmienić? Czy myślisz, że ci panowie to przeczytali i już z głowami posypanymi popiołem leżą krzyżem czyniąc pokutę?
Nie zapominaj, że na tyle urzędnik może być arogancki, na ile sobie petent pozwoli. I ta zasada rozciąga sie na wszystkie dziedziny życia.

zobacz komentowany news »

waran

re: laska z DELF-u

"yyy to ja juz moze podziekuję tej szkole :/ dajcie spokoj! Mielismy super dyrektora a teraz nam pewnie dali jakas Herod-babe ktora na niczym sie nie zna :|"

To nie ty powinnaś podziękować, tylko tobie powinni podziękować metodą "spuszczenia na tzw. zbity dziób".
Co ma dyrektor placówki oświatowej do tego, czy gamoń będzie się uczył, czy też nie.
Na czym polegała ta superowość dyrektora i jaki miała wpływ na to, że twój poziom jest taki, jaki jest. a jest b. niski (moim zdaniem). Dyrektor co najwyżej może wprowadzić pewne regulaminy zachowań. Pewnie to ci pasowało, bo można było przyjść, wejść kiedy sie chce i jak się chce.

Kto ci dał prawo do oceny nowej dyrektor, że to pewnie jakaś .... i na niczym się nie zna.
Jeszcze jej pewnie nawet nie widziałaś.
A na czym sie wg ciebie ma znać/ na tych idiotyzmach, które są twoimi podstawami myślowymi? To niech się nie zna. Ważne, że jest pracownikiem oświatowym, ma praktykę a takich przymułków jak ty, to na pewno już tysiące widziała.
Proś Boga, żebyś nie była pierwsza, z którą zrobi porządek.

Ty masz być przyszłą inteligencją? Przy takim poziomie intelektu? To już lepiej szybko zajdź w ciążę i narodź sobie podobnych. Będą przyszłością tego narodu pod rządami im podobnych.

Rozpęd ... ściana się znajdzie.

zobacz komentowany news »

waran

re: Pszczyniok

Masz rację. Dyskusja, czyli wymiana poglądów oparta o argumenty.
Dlatego można dyskutować wyłącznie tam, gdzie te zasady są spełniane.

Gdy się natomiast czyta ciągle, że jacyś mityczni ONI powinni zrobić to, czy tamto, że jakim prawem ktoś ma dużo, a drugi mało, to się kolego nawet homoroidy śmieją.

Idee oparte na równości i tych samych żołądkach już przerabialiśmy. W warunkach kapitalizmu równości nie było, nie ma i nie będzie.
Słaby pada, a po jego plecach silni pną się w górę.

Kto nie ma miedzi ten na d.e siedzi. wszystko.
A ci co mają, to robią ze swoją kasą, co chcą i żaden zawistnik im w tym nie przeszkodzi.

Skoro społeczeństwo w Polsce zadecydowało, że chcą mieć kapitalizm, to go mają.

Trzeba było myśleć przed, a nie po fakcie.

zobacz komentowany news »

waran

re: stichaweke
"za takie pieniądze mogli by w naszej Pszczynie wybudować jakiś porządny basen albo coś..a nie remontować jakaś stara ruderę !!
Przynajmniej coś kasy by zostało i można by było więcej"

Jacy oni mogli by wybudować? Masz kasę to buduj, a nie marudź.
I nie wskazuj tym, którzy ja mają, co mają z nią zrobić.
Na szczęście za swoje pieniądze nie wybudują oddziału zamkniętego dla myślących podobnie jak ty.

Masz rację. Może gdyby wybudowali taki oddział, to by trochę kasy zostało i można by przeznaczyć ja na terapię elektrowstrząsową dla pacjentów.

Dobrze, że waszej głupoty nie można zamienić na energię elektryczną, bo by wszystkie polskie elektrownie splajtowały, a i tak ciągle by było jasno i widno.

Jedyne piekło bez strażników to oddział polski. sami sie nawzajem za nogi wciągają. Żeby czasem tylko ktoś nie miał lepiej ni oni.

Ludzie mali, ludzie podli. Uczyć sie, pracować, dążyć do celu a nie zazdrościć.

zobacz komentowany news »

waran

Jakie studia, taka praca. Nie pasuje, to "welcome in UK" proletariuszu i patrioto. Gdzie chleb - tam ojczyzna.
Skończyły się czasy rowności i sprawiedliwości społecznej.
Nie chcesz pracować na kogoś? To załóż firmę i sam stań się "krwiopijcą" i wyzyskiwaczem ludu pracującego miast i wsi.

Chcieliśta KAPITALIZMU, to go mata - jak mawiał pewien "szybko" wyniesiony w górę "działacz" robotniczy z lat '80 XX wieku.

Jeszcze nic straconego. W tym kraju co kilka lat sierpień jest gorący. Macie jeszcze trochę czasu, bo dzisiaj jest dopiero 26 lipca.

Rozciapierzać paluchy w geście V, zabierać nie swoje jak po 22 lipca 1944 r. Wprowadzać rządy miernot i karierowiczów. szybko niejeden z was wysoko na stołek wlezie.

PROLETARIUSZE WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
W kupie raźniej nawet glistom.

zobacz komentowany news »

waran

Amerykański farmer modli się: Panie Boże! Sąsiad ma tysiąc krów. Spraw abym i ja miał tyle.
Niemiecki bauer modli się: Panie Boże! Sąsiad ma 100 świń. Spraw abym i ja miał tyle.
Polski rolnik modli się: Panie Boże! Sąsiad ma kurę! SPRAW, aby ona mu zdechła!!!

Z dedykacją wszystkim zawistnikom, matołom, tępakom, ludziom małym i podłym tę optymistyczną przypowiastkę zamiast komentarza do ich bełkotu o równości i sprawiedliwości dziejowej - dedykuję.

Co? Nie ma chętnych do odpowiedzi na moje oszczerstwa?
To weźcie teraz kajeciki i przepiszcie po 100 razy każdy.
PROLETARIUSZE WSZYSTKICH KRAJÓW - ŁĄCZCIE SIĘ!
W kupie nawet glistom raźniej.

zobacz komentowany news »

waran

re: Ślonzok

Chopie, nie rób gańby. Tyś jes prawdziwy Hanys (jak jo), czy inoć sie tak nazwoł, bo myślisz, coś sie trocha gwary nauczył?
Wszyscy ludzie majom prawo żyć tukej tak samo jak my tam.
Jak tego nie pojmujesz i jesteś rasistom, to sie zawryj i nie miszej.
Ci co tam mieszkajom majom prawo powiedzieć swoje.
Jak chcesz starego cmyntorza to sie przekludź tam, kaj jest stary kościół.
Kto to widzioł, coby w środku miasta budować cmentorz. To może zrobić go na Rynku we Pszczynie. Jeszcze fajniejsze miejsce. Bydziesz mioł łodwiedzin w pierony.

zobacz komentowany news »

waran

re: wywnioskuj

Od odtworzenia sytuacji i przyczyn tego wypadku jest Policja i biegli.
Każde wasze gdybanie jest pozbawione sensu.
Wiedziałeś kim jest i jak zachowuje sie od dłuższego czasu siedzący za kierownicą beemki. Znasz obu: właściciela i kierującego. Czy zrobiłeś coś, co mogło zapobiec nieszczęściu? Czy powiedziałeś chociaż coś właścicielowi, żeby chronił swoją rzyć przed zagrywkami WARIATA?

Ten pajac używający nicka: policja

Synku nie prowokuj. Wypisujesz bzdury. Prawdziwi niebiescy powinni ci się dobrać do skóry. W przenośni i w rzeczywistości. Gdybyś dobrze dostał gumą po tyłku to by ci resztki mózgu z powrotem na miejsce wskoczyły.

Niech zamkną wariata na długie lata. Nie żałuję równocześnie tych, którzy wiedzieli, że jest naprany i jechali z nim, zamiast mu zabrać kluczyki i do szmat nakopać. Przecież to dorosłe chłopy.

Z waszych niektórych bajdurzeń wynika, że gdyby nie Punto na drodze z pierwszeństwem przejazdu to WARIAT i jego kompania bezpiecznie jeździliby sobie naprani po drogach publicznych. czyli normalni mają uciekać, bo IDIOCI jadą!

zobacz komentowany news »

waran

re: wywnioskuj

Z twojego wpisu wynika, że znasz właściciela BMW. Czyli wiesz, ze nie ma uprawnień do prowadzenia samochodów. Pytanie; kupił bryczkę dla szpanu, żeby na placu stała jako lokata kapitału?
To autko jeździło. Ktoś je często prowadził. Pytanie: KTO?
A jak się ma WARIATA w rodzinie, to się wszystkie niebezpieczne przedmioty (kluczyki od beemki) przed nim ukrywa.

Wypił, siadł za kierownicą, wziął pasażerów, spowodował wypadek.
Nad kim się litować?
Niech siedzi całe 12 lat, a resztę życia niech spędzi na odpracowywaniu szkód, które wyrządził. Poszkodowanym z Punto powinien do końca życia renty płacić.

Właśnie przez takie litościwe podejście do DEBILI za kierownicami jest to co jest.

A wam młodziaki niektóre, to już taka palma wali, że szkoda gadać.
Gdzie się spieszycie? Jeszcze zdążycie się zatrzasnąć na amen.
Czy nie szkoda wam młodego życia?

WARIATOM NA DROGACH - STOP!!!!!!!!!!!!!!!!!

zobacz komentowany news »

waran

re: blekota

obie formy są gramatycznie dopuszczalne i poprawne. Prof. Miodek mówi: dzień dobry!

kogo bronicie lub czego bronicie? sprawcę lub sprawcy.

Magda_K
Poczytaj wszystkie wpisy.

zobacz komentowany news »

waran

Gdy się czyta większość wpisów, to się włos na głowie jeży.
Dziwię się adminowi, że wpuszcza takie idiotyczne wpisy. Prymitywizm myślenia udowodniony dodatkowo masą błędów ortograficznych poraża. Mądrale! czy myślicie, że pisząc namiętnie i wielokrotnie słowo alkohol przez "ch" zwiększycie jego moc?
Wszyscy ci, którzy bronicie narąbanego sprawcę i jego kolesiów: czy wam mózgi zabrali do renowacji? Zero usprawiedliwienia dla bandyty za kółkiem. Taki sam brak pobłażania dla tych, którzy z nim jechali.
Powinien dostać max. wymiar kary przewidziany przepisami.
Właścicielu "Bryczki Majętnego W...ka". Powinieneś zostać obciążony wszystkimi kosztami. Leczenia, pogrzebu, akcji ratowniczej. Firma ubezpieczeniowa nie powinna wypłacić ani grosza za twoje i twoich kompanów działania. Powinieneś być puszczony z przysłowiowymi torbami do końca życia. Dałeś samochód? Wiedziałeś komu? To płać teraz za swoją i nie swoją głupotę!!!
BANDYTOM NA DROGACH STOP!!!

Administratorze portalu!
Trochę więcej wyobraźni i odpowiedzialności za umieszczane wpisy tzw. gości. Klubowicze sami odpowiadają za swoje wpisy.

zobacz komentowany news »

waran

re: ksenia

Wybacz pani, ale ograniczoność poglądów i myślenia trzeba nazywać po imieniu. Piszesz pani tak:

" Darujcie sobie... Ciagle piszecie to samo. Jak ktos nie chodzi do kościoła to niech sie nie wypowiada. Szkoda tylko, że jak z ust ks. proboszcza wyszly spekulacje na ten temat to jakimś dziwnym trafem wiekszośc była "za", a teraz?? Projekt wchodzi w zycie, a wiekszośc z Was nagle zmienia zdanie.
W centrum osiedla powstaje kolejny nikomu nie potrzebny supermarket-LIDL."

Co znaczy: "jak ktoś nie chodzi do kościoła, to ..." Żył wiecznie też nie będzie, a ma takie samo prawo do pochówku jak i Wy. Zatem ma również prawo, jako mieszkaniec pobliskiego osiedla do wypowiedzenia się w tej sprawie.

Albo ten zwrocik: "jak z ust ks. proboszcza wyszly spekulacje..."
No właśnie. Spekulacje. Najlepiej rządzić nie swoim. Teren jest własnością miasta, czyli nas wszystkich, a radni mają obowiązek dbać o nasz wspólny interes i nie przeznaczać drogiego gruntu w centrum na zachcianki jednej grupy wyznaniowej. Już dość za frico dostała ta parafia od miasta (niezgodnie zresztą z obowiązującymi przepisami). Od dawna jest już wyznaczony teren pod cmentarz i są projekty wykonawcze. Tam więc skierujcie swoje siły, skoro tak wam pilno. Ja poczekam. Mnie się nie spieszy.
A kto to była ta większość "ZA"? Grupka zgromadzona wokół i zapatrzona w swojego guru? Jakim prawem twierdzisz, że jakaś większość. Określ cały zbiór i potem dopiero przedstaw dowody na jego większość. Będzie to i prawdziwe i po chrześcijańsku.

Ten kto buduje sobie Lidla kupił za ciężką kasę grunt i realizuje swoje zamiary za swoje pieniądze. Twierdzenie o niepotrzebności tego obiektu w buty sobie można włożyć. Jego kasa, jego inwestycja, jego ryzyko.

Szanowna kseniu
Jak długo jeszcze trzeba wam wyoślać tak proste i ewidentne sprawy?

zobacz komentowany news »

waran

re:GrOm
"Niestety sami sobie gotujemy taki klimat i takie wybryki atmosferyczne jak np. te trąby powietrzne, które szalały nad częstochowskim. Efekt cieplarniany, na który zresztą sami pracujemy, nas zabije. Wtedy przyszło zlodowacenie a teraz się ugotujemy..."

Kolego "ekologiczny". Nie przesadzaj z tym efektem cieplarnianym. To, że temperatura Ziemi powolutku się podnosi, to przede wszystkich zasługa Słońca, które cały czas wali między innymi w Ziemię potężną dawką energii. A że Ziemia pochlania więcej, niż wypromieniowuje, to musi następować przyrost temperatury. Zanim temp. wzrośnie na tyle, że faktycznie spowoduje widoczne zmiany w klimacie, to na tym świecie dawno nawet ciebie już nie będzie. Trąby powietrzne istniały, istnieją i istnieć będą, tylko, ze ludzie udają, iż mają bardzo krotką pamięć.
Podobnie z tym efektem cieplarnianym i dziurką ozonową.
Największą emisję gazów cieplarnianych tzn. CO2 i CH4 powodują ... zwierzęta roślinożerne. To, co uwalnia przemysł, to bardzo mała drobinka rocznej emisji. Podobnie jest z tzw. dziurą ozonową, która była od zawsze w rejonach biegunów i wynika bardziej z fizyki, niż z działalności człowieka.
Oczywiście jestem przeciwnikiem bezmyślnego spalania odpadków itp. rzeczy. Ale wynika to z tego, że nie boję się tak CO i CO2 jak dioksyn i furanów tudzież niezliczonej kombinacji węglowodorów.
Codziennie na kuli ziemskiej występuje ok. 1 miliona ! burz i jest to normalne zjawisko wywołane różnicami gęstości, temperatur, wilgotności i potencjału elektrycznego ruchomych mas powietrza. Wszystko to podobnie jak i nasze życie zawdzięczamy przede wszystkim Słońcu. Gdy ono się skończy, to życie na Ziemi razem z nim.

Pozdrawiam pogodnie i bez wyładowań

zobacz komentowany news »

waran

4@ll i reszta miłośników ścigactwa

Wybudujcie sobie własną drogę z betonową ścianą na końcu i głupiejcie tam na tych "motorynkach" do czasu, aż sie powybijacie, braknie wam paliwa albo nabędziecie rozumu.

Wiadomo, ze wyjeżdżając na drogę trzeba się liczyć z możliwością wypadku. Z różnych przyczyn. ale jeżeli siada sie na "smoka" i sypie ile fabryka dała, bo to takie romantyczne i wolnościowe, to kogo mamy żałować? Przecież każdy sam jest dysponentem własnego losu. Chcesz się zabić - proszę - droga wolna. Ale nie narażaj na to innych.

Większość (nie wszyscy) polskich motowariatów nie dorosła nawet do tego, żeby się samodzielnie na hulajnodze poruszać po drogach publicznych, a co dopiero motocyklem.

Dlatego droga młodzieży! Nie liczcie na nasze pobłażanie ani wyrazy współczucia, bo wariatom na drogach trzeba mówić stop.

Gdyby ktoś znał tego pajaca na motorze pewnie bez tłumika, który z nudów chyba często krąży po oś. Piastów, to dajcie znać. A jeśli on to czyta, to kolego daj sobie pozor, bo ja stracę co najwyżej kilka lat wolności, ale z tobą może być różnie.
To samo dotyczy białego malucha z białymi felgami i rurami w kabinie oraz ....

Jak wam policja nie może dać rady, to się musicie liczyć z tym, że się mieszkańcy sami skrzykną i zrobią porządek, bo już mają tego totalnie dość.

Jeżeli uważacie mój wpis za groźbę, to zgłoście się z tym na policję. Moje namiary są w posiadaniu administratora. Sprawa zostanie sfinalizowana.

zobacz komentowany news »

waran

JA 12

Oj kolego - upały nie tylko dają się we znaki asfaltom.
Strofujesz kogoś, a sam nie masz racji. Tym bardziej, ze w komunikacie pisze wyraźnie:
Nie dotyczy autostrad oraz drogi nr 1 i 4.

Ktoś tam

Towary p. R.W. są "łatwo psujące się". Przecież capi od nich jak diasi.

zobacz komentowany news »

Powrót

Nowi klubowicze

Kobiorzok

Kobiór
w klubie od: 2024.04.24

Kowalska123

Warszawa
w klubie od: 2024.04.23

evus88

Cwiklice
w klubie od: 2024.04.18

evu88

Pszczyna
w klubie od: 2024.04.18

nill

India
w klubie od: 2024.04.17

Robek

Pszczyna
w klubie od: 2024.04.16

KamilDawid

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Alinab

Piasek
w klubie od: 2024.03.27

Najaktywniejsi - forum

ton

Niedaleko
postów: 21881

pless1

Pszczyna
postów: 10306

leo68

Pszczyna
postów: 7557

Investor

Blisko,coraz bliżej!
postów: 7024

jasmin7

Pszczyna
postów: 5777

cirka

Pszczyna
postów: 4425

POnuryZniwiarz

Shangri-La
postów: 2873

Najaktywniejsi - komentarze

Yankee

Pszczyna
komentarzy: 3244

djhooligan

Pszczyna
komentarzy: 2429

Lanser

Pszczyna
komentarzy: 2207

cirka

Pszczyna
komentarzy: 1486

Gocha

pszczyna
komentarzy: 1104

mnb

Pszczyna
komentarzy: 1050

Buziak

sps
komentarzy: 769