Forum

Temat: Szpital pszczyński czyli patologia .

alan2000

Pszczyna

Postów: 834

Data: 02.08.2015; 21:34

Dlaczego ta instytucja złodziejstwa i braku szacunku dla chorych jeszcze istnieje?

arekdiesel

Pszczyna

Postów: 4

Data: 03.08.2015; 13:24

Nie jest tak żle.W tym roku 2x leżałem na chirurgii.Ordynator Kielan i lekarze są w porządku.Tv , wifi - darmowe.Jedzenie - różnie bywało-myślę że pielęgniarki wyjadały nasze żarcie(coś niecoś widziałem).Lodówka , czajnik do dyspozycji.Natomiast pielęgniarki do wymiany.Stara ekipa niestety nie wie co to szacunek i współczucie oraz praca.Oburczałe ,zdenerwowane,obrażone na cały świat.Nie podchodż,niedzwoń,nie odzywaj się (były wyjątki).Dostałem się także na kardiologię.Rewelacja!!!Lekarze dojeżdżają z Ochojca.Wszyscy byli bardzo zdziwieni-super lekarze.Warunki bytowe Hmm...-jedna ubikacja damsko-męska dla 21 pacjentów. Z opowiadań *współlokatorów* w Bielsku,Jastrzębiu,Cieszynie dużo gorzej niż w Pszczynie.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 03.08.2015; 21:46

I dobrze, że się, arekdisel, do tego nie przyznajesz, żeś tam ordynator, bo by cię nowy minister zdrowia z miejsca odwołał za to narzekanie na warunki sanitarne.
Lepiej jest gorzką, ba - haniebną prawdę ukrywać.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 03.08.2015; 21:47

...Rzecz jasna nie dla pacjentów "lepiej".

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:28

Kontynuacja.
Mieszkańcy narzekają, no chyba słusznie, bo każdej złotówki IM szkoda - na opłatę parkingową w wys. zł 4 za każdą godzinę parkowania pod szpitalem, a czego zażądał ostatnio administrator szpitala - sosnowiecka Dializa, któremu Pszczyna ten szpital, po grożącym mu upadku sprzedała.

Komentarzy w zw. z tym jest jak zwykle mnóstwo, na str, głównej Pless.pl, i raczej nie ugrzecznionych, a wprost przeciwnie, a nawet obraźliwych pod ich adresem.

Tylko jeden komentarz tam znalazłem, iż to może być dla pokrycia m.in. strat wynikłych z kradzieży sedesów w szpitalnych ubikacjach...
Mam tam sporo krewnych, a więc w trosce o ich dobre leczenie - zająłem się tym tematem.
Nie przytoczę raczej obraźliwych komentarzy pszczynian o 'gorolach" z "aldraichu" co im szpital dołują, a o leczeniu, a powtórzę za to swoje, bo są bardziej praktyczne i pszczynianie lepiej na nich wyjdą.
/Czyt. poniżej/

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:35

Tam napisałem wobec tego:

Piszcie dalej o nich tylko źle i obrażajcie ich tymi swoimi prostackimi zwrotami typu "gorole" i podobne inwektywy, a cena jeszcze bardzie podskoczy,
Miałem kiedyś przyjemność pracować z sosnowiczanami u muszę Wam powiedzieć, niczego nie ujmując innym, iż była to najbardziej kulturalna i inteligentna, oraz koleżeńska grupa pracownicza.
Na Waszym miejscu, zwłaszcza jako potencjalnych pacjentów - nie wyżywałbym się na personelu tego szpitala; wszędzie są lepsi lekarze i gorsi, a szpital jest w Pszczynie tylko jeden i dbajcie o niego i NIE SZKODŹCIE SOBIE I SWOIM BLISKIM tymi niewybrednymi opiniami pod jego adresem.
Z jakiegoś powodu już raz go chyba sprzedaliście, więc coś tu jest nie tak z Wami, za mało kultury, a za wiele narzekania?
To też zdrowiu szkodzi i możecie się tam znaleźć. Więcej życzliwości, sympatii wobec personelu, lekarskiego zwłaszcza, a przykry los Was ominie. Tak Wam powiem w skrytości, tylko nikomu tego nie powtarzajcie:
- jak bym miało komu coś odpowiedzialnego powierzyć, to tylko sosnowiczanom, są solidni i logiczni jak Niemcy, Kochajmy się, z a zdrowi będziemy.
Te 3 zł to tyle mniej co podjazd auto-busem i bardziej eko i choremu bezpieczniej.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:36

/I dalej, jak b kto się nudził, a nerwy miał.../

No uświadomcież to sobie, jak taki obgadany przez Was lekarz, mając Was potem na kozetce - łóżku szpitalnym - ma wobec Was być jako ten przysłowiowy Judym?
Człowiek jest tylko człowiekiem i serca włoży w drugiego tylko tyle ile sam kiedyś od niego doświadczył...
Pewnych oczywistych prawd PUBLICZNIE lepiej nie wypowiadać, tym bardziej, iż mogą one być nieobiektywne, a subiektywne jak ten subiekt i szkodliwe więc - la wszystkich. Są radni i Rada Miejska, są włodarze, to tam najlepiej im się wyżalać.
Mniej pawulonu się wówczas zużyje...

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:42

No, tylko jeden taki brzydki komentarz pozwolę sobie tu stamtąd przenieść, żeby nie było że coś zmyślam:3 godz. temu • Wyróżnij • Naruszenie regulaminu
10 / 7
"djhooligan
"Place składki na ta zakichana służbę zdrowia,i jeśli już przychodzi mi się leczyć w tej
mordowni Pszczyńskiej zwanej "szpitalem",
to jeśli jest tam parking to służy on wyłącznie ludziom którzy maja coś do załatwienia w nim. To nie jest bazar czy tez parking miejski by jeszcze zdzierać z ludzi kasę."

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:54

Nie nudź się wciąż, oto jeszcze kilka komentów stamtąd z tj naszej plessowej ziemi:

"erf
A co narzekasz ?. Przecia same pszczynioki są sobie winne i sami ściagneli sobie tych cebulaków z Sosnowca. Tak rządziliście, że teraz gorole "was leczą"
18 godz. temu

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:56

O, ten jest za to interesujacy...


"Gość: prawdziwe wesołe Komuszki:
"Jako młody pszczyniok żyłem sobie i tkwiłem w tej perfidnej pszczyńskiej komunie, która każdemu zapewniała pracę oraz opiekę medyczną, w której z pracy żaden przełożony nie mógł mnie zwolnić bez powodu. Jeśli nie bawiłem się w politykę, i nie piłem w pracy byłem bezpieczny i mogłem odkładać kasę bo wiedziałem, że dostanę zawsze pieniążki na pierwszego. Opieka nad chorymi, niepełnosprawnymi czy starymi nikogo wtedy w Pszczynie nie dziwiła. Wszędzie można było w kraju dojechać, jeździły pociągi, autobusy i pływała nawet polska flota rzeczna i wszystko się opłacało. Dzieci miały pół i kolonie za free, a nikt nie mówił ile mają rodzice dopłacać do szkolnictwa nikt ich nie namawiał do płatnych studiów zaocznych. Nawet starzyki, którzy walczyli na wszystkich frontach Europy a i w AK ( Africa Corps), którzy przepracowali potem całe życie na grubie nie byli wrednym obciążeniem dla młodych, którzy musieli utrzymywać ich aż do śmierci. Ba ! - starzyki z byłego Werhmachtu co roku wyjeżdżały sobie do sanatorium do richtig fajnych Niemiec i komuchy im nawet na to paszporty dawały, o zgrozo !. Sami teroski widzicie co to za wstrętne czasy były wtedy w Pszczynie, aż przyszedł taki jeden, co mu teraz pomniki stawiają na tej nowo historycznej Alei im. Burmistrza Skrobola - ale niech te czasy staną się ostrzeżeniem dla kolejnych pokoleń nas pszczynioków - aby gupot w życiu - nie robić !
19 godz. temu • Odpowiedz

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 12:58

/A ten już mniej.../

"Gość: Pless. pl
"Za dużo se pozwalają już te goroliki"



ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 13:07

Albo na koniec taki tam głos mieszkanki Pszczyny:

21 godz. temu • Odpowiedz •

"Gość: oddać sedesy !
"To kara cebulaków, za te sedesy co pszcynioki pokradli ze szpitala jak mówiła dyrechtorka."

-------------------

/No i wszystko jasne.
Ja tam nie wiem. Sami mieszkańcy lepiej chyba wiedzą co i jak...

Naprawdę - piszcie tylko dobrze, a skończy się tez dobrze./


ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 13:16

Ze strony Instytucji Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej:

Strona Główna » Porady prawne » Najczęściej zadawane pytania Opłaty za parking przed szpitalem


"Opłaty za parking przed szpitalem

Czy szpital ma prawo pobierać opłaty za parking przed szpitalem?

Zakład opieki zdrowotnej jest samodzielnym podmiotem, tzn. że samodzielnie określa organizację i zasady funkcjonowania. Parking nie jest świadczeniem zdrowotnym (w przypadku którego można mówić o finansowaniu przez choćby NFZ ), jest działalnością gospodarczą szpitala tak jak np. wynajęcie pomieszczeń na sklepik. Wynika to z art. 53 i 54 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. 1991 nr 91 poz. 408 z późn. zm.).
(UWAGA - w dniu 1 lipca 2011 roku weszła w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która uchyliła ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. Art. 53 i 54 ustawy o zoz zostały przeniesione do ustawy o działalności leczniczej jako art. 54 i 55."

"Reasumując szpital ma prawo pobierać opłaty wprowadzone zarządzeniem dyrektora szpitala, ponieważ sam gospodaruje przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym."

"Uwagi dotyczące działania parkingu (brak miejsc mimo uiszczenia opłaty) należy kierować do zarządcy parkingu."

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 13:18

/...Instytutu Praw Pacjenta.../

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 15:50

Ku pamięci, czyli co tam jeszcze napisali///


2 godz. temu •
"charger
Ton, czyżbyś poddał się szantażowi?
To, że szpital zapłacił karę - BARDZO SŁUSZNIE!!

Kiedyś tu na Plessie opisałem przypadki jakie dotknęły mnie i moją rodzinę ze strony szpitala. Arogancja lekarzy w jednym przypadku zakończyła się śmiercią.

Szpital to nie prywatna firma (czego chciałoby wielu biznesmenów), a SŁUŻBA zdrowia. Służba, której priorytetem jest leczyć i ratować, a nie zarabiać w klasycznym tego słowa znaczeniu. Skończyło się to tym, że ludzie traktowani byli jak bydło, bez podstawowego sprzętu (albo nawet i "z", ale tak zużytym, że nienadającym się do użytku). Żadnych inwestycji, tylko zarobek. Zero dbałości o pacjenta, tylko zarobek.

Kara słuszna, a wprowadzenie GODZINOWEJ stawki za parkowanie to zwyczajna zemsta na mieszkańcach. Godzinowej, gdzie na łaskawe zainteresowanie się lekarza pacjentem czasem trzeba czekać 2-3 godziny.

Oj Ton, miałem Cię za bardziej rozsądnego mieszkańca"

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 13.02.2017; 15:50

Charger - nie przejmuj się moim upadkiem, postaram się szybko powstać na nogi i naprawić to co zepsułem - rozsadek.
Otóż tak, jeśli źle leczyli, bo na złym, przestarzałym sprzęcie - głównie z braku inwestycji, bo jakoby wszystko przejedli w ramach swoich zarobków, to trzeba najpierw to sprawdzić.

Faktem niezbitym jest, że na inwestycje są niezbędne PIENIĄDZE, których mu wiecznie brakuje, a tu jeszcze jakaś przykra niespodzianka w postaci kary, jakiś przeoczony PRZEZ WSZYSTKICH podatek, a do tego te odsetki dobijające ich /WAS / do reszty, bo znów nie będzie na niezbędne do dobrego leczenia inwestycje.
I tak zło kołem się toczy: niedostatek pieniędzy odbija się na niedoinwestowaniu, a to na jakości leczenia.
Jakie z tego wyjście?
Tylko jedno: weźcie się tam wespół wszyscy i POMÓŻCIE sobie, pośrednio przez ten szpital.
Już dawno tak mieliście zrobić, wiedząc o powodach sprzedaży szpitala.
Oczywiście, aby wysiłek ten nie poszedł na marne - powołajcie komisję która by sprawdziła czy naprawdę oni te pieniądze co miałyby iść na inwestycje - przejadają, czy też nie, bo tak ma każdy lekarz, pielęgniarka zarobić, a nie jak za przeproszeniem cieć jaki, bo on się uczył przez sześć lat tego jak ma nas wyleczyć, a nie jak miotłą machać.
Nie wystarczy tylko podatki ściągać, należy jeszcze wykazać się odpowiednim zainteresowaniem sposobem/jakością gospodarowania /sprzedanych/, tak aby nie stworzyć przez jego brak zagrożenia dla zdrowia i życia lokalnej społeczności, co nawet Ciebie wśród bliskich Charger, spotkało, niestety, współczuję.
Winnych zatem tego stanu rzeczy jest znowu o wiele więcej, niż tylko ten szpital, który tak ochoczo wbrew swojemu interesowi z takim zacięciem i ochotą obijacie, a czego następstwem jest tak wysoka opłata parkingowa pod szpitalem, no bo z pustego nawet Salomon nie naleje.

Jak znikąd nie ma pomocy, to się zdziera aż się pacjent moczy...

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 07:27

Tak to wyglądało 3 lata temu; brak pieniędzy na inwestycje i sprostanie pokontrolnym wymogom, "zły personel: głównie pielęgniarki - a skąd one, się pytam? Nie stąd aby, z tej ziemi pszczyńskiej? Wasze sąsiadki?

Brak pieniędzy, no, wiemy dlaczego m.in. - pozbawiliście się sporego dochodu pochodzącego na skutek protestów przeciwko działaniu Straży Miejskiej w zakresie profilaktyki - przeciwwypadkowej walki z piratami drogowymi dzięki fotoradarom, których nie chcieliście, choć ratowały one wasze życie i przy okazji jedynie - nabijały budżet miasta, który mgłby dzięki temu zasilić finansowo inwestycje szpitala, przeznaczonego teraz do likwidacji z tego właśnie powodu, że zabrakło pieniędzy na te cele.

Prawda niekiedy bardzo boli, pacjentów przede wszystkim...



ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 07:29

Po resztę tłumaczenia obecnego stanu odsyłam do wątku pt.:

"Czy Ślązacy, to jedynie lud pyskaty?..."


ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 09:10

Ale ta przykra prawda nie dotyczy jedynie Pszczyny, o nie - jest typowa dla poważnej części naszego społeczeństwa.

Podam dwa przykłady na to, że albo my albo ktoś inny nas musi jeszcze wiele miłości wobec siebie nauczyć, skoro Kościół tego przez tysiąclecia nie potrafi...

1. Bliska mi osoba przebywała w jednym ze szpitali w Tychach;

miała podłączona kroplówkę, która po pewnym czasie się skończyła, więc poprosiła pielęgniarkę o odłączenie jej, aby ulżyć jej wyciągniętej niemal w poziomie ręce.
Ta, nadąsana, jak zawsze - odparła: - Zaraz i poszła sobie.
Dopiero po dłuższym czasie nadeszła salowa i odłączyła ją od zmartwiałej ręki.
Dziwne, ale pamięta to po dwudziestu latach do dziś,i te nadąsane ważne miny niektórych pielęgniarek.

2. Ja leżałem również w tyskim szpitalu i o niektórym niższym personelu muszę powiedzieć to samo, mamy pecha po prostu.
Za to o lekarzach jak najlepiej, wysoka kultura zawodowa i empatia.
Tak że, widzimy - znów mamy to samo głupie u nas i tolerowane zjawisko:

wszędzie są ludzie i ludziska.

A dlaczego tak jest, że są te ludziska?
Z brakiem uprzejmości, empatii, życzliwości, uśmiechu, za to z nadąsaną miną, jakby z łaski czynione pacjentowi usługi.

Bo nie za "kieszonkowe", czasem?
Jak ten napiwek dla kelnera? A po co?

Tak wychowało nas /zdemoralizowało/ państwo, czyli my samych siebie, tak:

a po kiego licha te NAGRODY, premie wysokie, jakby to za podstawowa stawkę zasadniczą plus i tak dopisaną do niej premię stałą nie należało sumiennie i po ludzku wykonywać przypisane nam zakresem czynności oraz kulturą zawodową obowiązki wobec innych?!!

Demoralizacja na całego, zwiększona jeszcze tymi bieżącymi "kieszonkowymi" /wdzięczniatkami, czy jak to się nazywa?/które jeśli za niskie - to odpowiedni do tego stosunek personelu.
Niestety, nawet z lekarzami jest podobnie: okrzyczał mnie jeden taki specjalista, bo zamiast od drzwi chyba podlecieć z kopertą - to ja mu zacząłem od razu o historii swojej dolegliwości, na co ten, że co mu tu za banialuki opowiadam"...więc trzasnąłem go w pysk..., nie nie - pardon - chciałoby się, ale nie - drzwiami tylko trzasnąłem i uciekłem prosto do zielarskiego po ziółka i też się wyleczyłem.

I tak to mamy w tym chrześcijańskim kraju nad Wisłą i Pszczynką.
A czemu od razu chrześcijaństwo w to mieszać?

Sam nie wiem, tak mi się powiedziało.


Wszystkie szpitale - do likwidacji!!

Albo nie - pielęgniarki złe niech sobie wyjeżdżają, a za nie tu przyjdą... ze wschodu...?
Może nie będą takie nadąsane?
Na nic czekać/
Uczynne i życzliwe?
Uprzejme i serdeczne?








ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 09:16

/Tak na marginesie: jakiej to ty, alan, magicznej sztuczki użyłeś, że udało ci się, wbrew temu co tu głosisz - założyć ten wątek, podobno się nie da? Hokus pokus, czy jak?/



ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 10:05

Masz tu w nagrodę za ten cud składankę - skakankę słowną:

/W związku z zapowiadaną likwidacją szpitala w Pszczynie, z powodu wzajemnych animozji skutkujących brakiem pieniędzy na dalszą normalną jego działalność.../


Alert dla Polaków!

Popraw się, Polaku, Polko,
bądź miłościw każdemu,
a nie tylko proś o to
swego Boga,
bo jak ty Jemu - tak On potem
tobie - i dosięgnie cię...
czyjaś noga...

Taki kop bolesny bywa,
tak samo jak brak twej serdeczności
był wobec bliźniego,
więc czasem obcy,
przez Los wyznaczony,
takie są fakta -
daje nam na opamiętanie -
porządnego kopa,
jak udowadniają to historyczne akta...
albowiem gdy brak miłości,
i zgubna nienawiść w narodzie się krzewi -
wówczas nadchodzi z Niebios
ta bolesna korekta;


wówczas jedynie płacz i zgrzytanie zębów
z niemocy wzięta,
bowiem nic wskórać sam nie możesz;
byłeś sam dla siebie,
to teraz sam cierpieć i bezsilnie się dusić,
wraz z innymi takimi samymi,
musisz...

I dzielić wespół ten los z narodem,
którego nie kochałeś na co dzień;
opryskliwością, brakiem serdeczności
o tym znać dawałeś /...łaś/;
boś albo żył tylko dla siebie
albo dla swej partii...
Los wyznaczy wam znów,
takie decyzje zapadają w "Niebie" -
czas na poprawę przez cierpienie,
aż całkowicie wypali się nienawiść
oschłość i brak empatii.

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 10:22

Taka ciekawostka, przy okazji:

upłynęło ponad rok od ostatniego wpisu na tym wątku alana;
nikt go nie blokował, zanim znów ton musiał coś dopisać ważnego na temat.

Rok!
Ponad rok!

Ton nie blokował ponad rok.
Ale, no nie dało się.
Nie dało, nie, oj nie i już.
Nawet sam autor wątku: jak zaczął tak od razu skończył...

Domy z pustaków pobudowane,
na mieszkańców oddziałują,
szare komórki od tych pustaków
im się psują...
ton im zawadza,
alanowi również;
ma on se dom z pustaków?
Nie ma przypadków...





ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 10:24

...Ponad rok, a dokładniej, to nawet trzy lata...

ton

Niedaleko

Postów: 21811

Data: 06.04.2018; 10:29

Czyli powinien on brzmieć tak ten wątek:

Forum-owicze - pszczyńska patologia.



/Z cyklu: Z Pszczyniokiem lepiej nie zaczynajcie: umie się odkuć :))/

bellana

Szukaj

Postów: 346

Data: 06.04.2018; 10:45

I patrzcie; taki typek ma czelność se jeszcze napisać coś durnego przeciwko tonowi, w wątku: "Zamknąć forum", że on pisać se tu nie może!!

He he he... no Durnota...sama, tamykuj, se

Napisałam to z dużej litery te durnote

aby nie było

że kogo obrażam

o nie

z wielkie litery ich napisałam

z szaconku samego

do inaczej stwożonyh

by ze siebie dumni tak se dalej byli one se

Durnota ta jedna

se

czy lata tem troll ton czekał na nich
aby cuś dopisali tu
abo tam
abo sam
abo jeszcze gdzie inedziej se
ale nie

nie napisali ani tam
ani sam
ani nogdzie se
nie dopisali
tylko podkopywali
jak te krety koali se
na tona trola doły
i płakali do adamina
co by ich za to zablokował
takie som one se
gupieloki

i temu śpital nie może tu se być

bo NFZ nie dał dotacji na leczenie z zakresu
psyhiatryji

trudno

bendzie ich tu wiencej terss

tych niedoleczonych

asz Tychy ich wyleczom

a tam
pono to se ten trol ton mieszka

niedaleko se on tam mieszka

to ich ras dwa wyleczy




'








jasmin7

Pszczyna

Postów: 5777

Data: 11.04.2018; 13:00

No i będzie koniec tej patologii :)

Nowi klubowicze

KamilDawid

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Alinab

Piasek
w klubie od: 2024.03.27

zibiw2

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Eco24

Goczałkowice-Zdrój
w klubie od: 2024.03.26

kartonik0

Radostowice
w klubie od: 2024.03.25

Mieciu97

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.18

Artifire90

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

qba99

pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

Najaktywniejsi - forum

ton

Niedaleko
postów: 21807

pless1

Pszczyna
postów: 10306

leo68

Pszczyna
postów: 7557

Investor

Blisko,coraz bliżej!
postów: 7024

jasmin7

Pszczyna
postów: 5777

cirka

Pszczyna
postów: 4425

POnuryZniwiarz

Shangri-La
postów: 2873

Najaktywniejsi - komentarze

Yankee

Pszczyna
komentarzy: 3240

djhooligan

Pszczyna
komentarzy: 2412

Lanser

Pszczyna
komentarzy: 2207

cirka

Pszczyna
komentarzy: 1486

Gocha

pszczyna
komentarzy: 1104

mnb

Pszczyna
komentarzy: 1050

Buziak

sps
komentarzy: 769