Forum

Temat: Rozkwiecone ronda - zagrożeniem?

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 18.08.2021; 06:45

Dałem wpis o rondach, początkowo tylko z myślą głownie o tyskich, ale i tu w Pszczynie co jakiś czas pojawiają się nowe, a i dotychczasowe niosą to same zagrożenia chyba...

Otóż tak:

Tak sobie myślę, wracając przez piękne Tychy, pośród licznych tam praktycznych rond - czemu one takie rozkwiecone są te ronda, jak by to jaki skwer, rabata, ogród botaniczny, a nie rondo? Niepotrzebnie ściągają wzrok i uwagę kierowców je okrążających, co grozi wypadkiem.

Nie lepiej to wysadzić tymi kwiatami inne miejsca - np. wzdłuż chodników, ciągów komunikacji pieszej? Bliżej bloków mieszkalnych?

Byłby z nich większy pożytek dla mieszkańców, którzy na ronda patrzą z dala i niewiele z tych pięknych i drogich kwiatów nimi, te ronda obsadzonymi, mają, a pieniądze niemałe zostały z budżetu miasta wydane, na tyle, że już na ten pierwszy cel ich nie ma.
Taka refleksja tylko w związku z odczuwaną pustką pieszego, spacerującego po mieście, tym i jakim jeszcze?

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 18.08.2021; 06:45


OK, MZUiM itp., któremu one podlegają, te ronda, dba o swoje miejsca, pięknie, a inni gospodarze mniej? A to przecież te same pieniądze wydatkowane.
Wzdłuż alei zgoda, ale ronda? Myślę, że niepotrzebnie się je tak stroi, jeśli nie można się im większości z bliska przyjrzeć, tym ślicznym kwiatom i roślinności tam obsadzonej.

Powtarzam: zasłaniają i ściągają uwagę kierujących w ich stronę lub - wcale, to po co tam one? Nie wystarczyłby trawnik?

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 18.08.2021; 06:51

Jeśli mamy eliminować najmniejsze zagrożenia na drodze, które mogą stać się przyczyną przykrego zdarzenia na drodze, jak ten nawet brak okularów na wyposażeniu u kierowców w dni słoneczne, chociażby, jak o tym czytamy w tychy info, że w Tychach czytamy mógł on się stać powodem wypadku, z powodu oślepienia kierowcy busa, to również i w tym "rondowym" przypadku może być podobnie, albowiem zasłonięte rondo wysokimi kwiatami lub innymi roślinnymi ozdobnikami, jak krzewy np. takim zagrożeniem mogą się stać.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 18.08.2021; 07:01

Wniosek i tam i tu ten sam:

- zamiast ronda - wysadzić nimi pobocza traktów pieszych, a ronda pozostawić z wyłącznie trawnikami.

Tam zimową i świąteczną porą ta jedna wysoka choinka nie stanowi zagrożenia, bo jest tylko jedna i światełka na niej są widoczne z daleka; niskie i małe kwiatki na rondzie swym pięknem przyciągające wzrok kierowcy - to już co innego.
Proszę wszystko przenieść w inne, będące bliżej oka przechodnia, miejsca.
Wszędzie.
Rondo, to nie ogród wystawny, któremu się można i należy z bliska przyjrzeć, by się nim zachwycić.

Myślę, że prócz jednego zwyczajowo - ogół się ze mną zgodzi, że szkoda na tego typu rondowe fanaberie pieniędzy, jeśli mogą się przydać gdzie indziej pieszego, który przynajmniej może się im z bliska przyjrzeć i pozachwycać na swój sposób i to bez atmosfery zagrożenia wypadkiem.

Znowu was zaskoczyłem , co?
/To nic, że ten sam co zwykle powie: tak, ale swoją głupotą, wesoło będzie./







T0N

kobior

Postów: 390

Data: 18.08.2021; 21:20

A pewnie. Zabetonować i co najwyżej na każdym rondlu pomnik wodza. Będzie jak w KRLD.


ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 03:04

Tak, tak jak te okolne drogi wokół rond.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 03:16

"Pozostawić trawnik", a zabetonować, to dla chemika żadna różnica.
Z dalsza, dla pieszych i tak te liczne kwiatuszki posadzone na rondzie wyglądają jak kolorowa plama jedynie. Lepiej gdyby można było nacieszyć nimi oko, każdego z osobna lub ten kwietny dywan - z bliska, wzdłuż traktów pieszych lub nieco dalej, a nie w miejscu, gdzie uwaga kierowców winna być skupiona na czym innym akurat.
Owszem, jest to jakiś ozdobnik dla miasta, takie rondo, lecz w tym miejscu, rondzie - chybiony raczej.
Chcę te kwiatki oglądać z bliska, na rondzie skupić się a bezpiecznej jeździe, bez omiatana wzrokiem rabaty kwietnej, potem są te wypadki tam.





ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 03:33

Jak najbardziej dobrze to świadczy o pracy urzędników z tych /Tych/ różnych MZUiM, ale ten rodzaj upiększania rond, to uważam za niepotrzebny, a nawet dla bezpieczeństwa jazdy chybiony.

Można w tym miejscu różnie się do tych moich w tym temacie zastrzeżeń odnieść, tak jak ten ANTON/TrON np. - zabetonować, ale czemu tylko tyle, nie lepiej pójść dalej - od razu wysoki blok na tym rondzie postawić? Tylko na taki pomysł go stać? Coś kiepsko z jego głową.



ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 03:39

Coś mu się chyba C2H5OH Z CO2 lub H2O pomyliło.

T0N

kobior

Postów: 390

Data: 19.08.2021; 06:47

Kwiatki mu na rondach przeszkadzają. Będzie je wąchał.
Ale setki durnych reklam, mrugających nawet, nadmiar znaków to już dla niego jest ok.
Tylko kwiatki szkodzą kierowcom.
Walnij się gdzieś i prześpij, bo widać twoje przemęczenie psychiczne.




ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 09:34

Właśnie śpię i śnię, że kwiatki z rond wykopujesz, a reklamy pozostawiasz; opierniczyłem cię!


T0N

kobior

Postów: 390

Data: 19.08.2021; 11:32

Pomarzyć możesz. Byle po cichutku, abyś się nie zdemaskował.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 13:06

Co do zdemaskowania, to i takiego sna miałem, Halincia!

Pracował kiedyś ze mną, tak temu ze sto lat albo i mniej, bliżej Katowic na dole, taki jeden sympatyczny młodzian, stale z książką w ręku i ja go pytam, jak jeszcze zdrowy na umyśle całkiem był i szło z nim pogadać, bo i pogadaliśmy czasem, w tym śnie:
- Co to masz za książkę stale ze sobą?
- A, do chemii; na egzamin się gotuję. I tak wkrótce się przenoszę na Ziemowit, tam mam bliżej.
Szkoda, pomyślałem, na szczęście się przebudziłem i co się okazało? Że teraz prawdziwy horror z nim mam!
A mogłem mu wyrwać tę książkę, nie byłby aż taki mądry, jak ryl jakby jaki, szkoda.







ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 13:09

Taki tym snem skołowany byłem, że mi się to temu z tymi okrągłymi rondami skojarzyło, no a te kwiatki że tam niepotrzebne, to przez tego jednego chwasta z tego snu, też pewnie!
Lepiej mają ci, co się im nic nie śni.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 13:14

No, a dopiero potem zostałem tym ormowcem, którym nigdy nie byłem, bo i też profesję zmieniłem, za to z psem chętnie chodziłem, tak, to prawda.
Takie to te sny se mam. Do zdemaksowania.



T0N

kobior

Postów: 390

Data: 19.08.2021; 14:26

Tyś na grubie był tylko zatrudniony. A cały czas w przyzakładowej placówce niebieskich beretów dyżurowałeś. I oko na nieprawomyślnych trzymałeś. Za co cię komuchy tak hołubiły? Boś im gładko niczym czopek oślizły w 4 litery właził i popierał czynem.
Każdy, kto umiał czytać i pisać, to był dla ciebie klaso robotniczo - chłopska wrogiem. Bo wam Leninem łby wyprali. A silnych i głoopich potrzebowali. Toś karierę robił. czerwona zarazo.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 15:27

No.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 16:32

Czyli: nie.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 17:45

/W od. TrONowi/TONowi... na obrażanie mnie, tona, i ubliżanie mi.../

A jak Chińczyki przyjdą to też im tak powiesz? Obrażał mnie będziesz?

Ojczyźnie służyłem, a nie "pale", cymbale!

Ja się poskarżę.
obcym jak swoi mają gdzieś
mnie obrażanie.
Czy Pszczyna to wieś?

Nikogo tam nie ma takiego,
co by umiał powstrzymać te inwektywy
Hello! Jest tam przyzwoity kto?!
Nie słyszę, możem głuchy, jak...Wy?

Tyle wstydu miastu temu przynosić,
co by na to książę Pan...?
a może kiedy powróci w ręce ono -
potomków jego, to zlikwiduje ten kram?!

Toż to czyste szambo "kulturalne",
nie wiem po kim odziedziczone,
jedno jest pewne lub jeden:
indywiduum to kompletnie zdziczone!

Lecz nie słyszę obrony honoru
mieszkańców jakoś, choć smrodem tu wali.
zero odcinania się od tego szamba,
czyżby z nim się utożsamiali?

Co najwyżej tyle mogę usłyszeć:
"Nie podoba się, to wara!"
Ja to wiem, bo jakie postępowanie -
taka i wiara.

Jak ona słaba i na pokaz tylko,
odwalenie coniedzielnej tradycji,
to jak z kulturą ma tu być dobrze,
gdy w głębi serc zero serdeczności?

Pokażcie mi swój język
jakim się publicznie posługujecie,
a powiem Wam co jesteście warci
i czy na Niebo zasługujecie.

Czy więcej na kibitki znowu,
jak kiedyś, gdy Bóg się zgniewał,
a za nic się nie gniewa, ani nie karze,
a za to, że Go ktoś rozgniewał.

Biernością na żmijowy język,
obrażaniem niewinnego
sianie nieprawdy,
a na to zero odwetu społecznego!

Czy ten smród tu nigdy nie zniknie?
Po fizycznym następuje kulturowy?
Dlaczego ta tolerancja na to szambo,
na ten obyczaj żmijowy?

Nie ma co czekać, aż Pan wyciągnie
swą karzącą rękę nad tym ludem,
któremu obojętne jest to zło,
darowanie tego byłoby istnym cudem.

/Z cyklu: Wierny chory, ale wieszczy.../

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 17:51

/Młodzi, nie bądźcie tym zbulwersowani, to tylko taka zabawa, gra tak jakby...
Tak jak Wy gracie na swych kompach w te różne gry, jakby też na poważnie jak najbardziej, tak to my tu również, stare pachoły, podobnie się zabawiamy: niby ze sobą walczymy, a w gruncie rzeczy kochamy się jak Bóg przykazał: Kainowi i Ablowi...

...Taka gra, wicie rozumiecie, towarzysze.


ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 19.08.2021; 20:04

/Dla wątku o kwietnych rondach, w odp. na inwektywy.../

Bajka i kotku i wilku

Taki owoc, jakie drzewo,
a że niedaleko pada jabłko od jabłoni,
to i wiadomo - taki syn,
jacy rodzice oni...

Ojciec wulgarny i zero kultury,
w domu krzyki i picie,
to jak ma syn ich
zachowywać się przyzwoicie.

A jeśli nawet odziedziczył to w genach,
po swych przodkach krewkich,
to i tak wstyd dla całej rodziny,
za te maniery chama, zamiast królewksich.

Niechaj zatem wstydzi się
cała familia jego,
za te bezwstydne słowa
wobec bliźniego swego!!


Acz na tym nie koniec tego bezwstydu,
bo kibicuje mu cała rozradowana publika,
co popiera ten chamski prostaka słowotok,
który bardziej przypomina cuchnący rynsztok.

I to jest najsmutniejsze w tej bajce, dzieci,
że wszyscy by chcieli, by ten kotek znikł,
a na polu pozostał jedynie
wściekły i brutalny wilk.

/19 VIII 2021r., ton, a nie TON/

T0N

kobior

Postów: 390

Data: 19.08.2021; 22:20

Nie trzeba było zaczynać. Kto sieje wiatr ten zbiera burze.
Przegiąłeś więc pij teraz to piwo, ktoregoś sam nawarzył.
Wszystko i na temat.
I nie udawaj, że nie pamiętasz.

P.S. jutro zakładam wątek dla normalnych, do konkretnej dyskusji. Jeśli będziesz się wcinał z glupkowatymi pseudo rymowamkami nie na temat, albo walił seriami, to odpoczynek pewny.
Pisz na temat, używaj argumentów, przedstawiaj dowody, jeśli coś od kogoś, to znacz, że to cytat.

ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 06.10.2021; 07:04

Jak donosi tutejszy portal pokrewny z pless.pl - tychy info.pl, wraz z dodanymi komentarzami internautów - w samym tylko wrześniu na rondach tyskich, w odstępie zaledwie jednodniowym miały miejsce dwa zdarzenia, tj. na Rondzie Żwakowskim -dn. 29 IX, oraz drugi na Rondzie Sublańskim.

W obydwu zdarzeniach doszło oczywiście do stłuczki, zapewne w wyniku zagapienia, być może spowodowanego zapatrzeniem się i podziwianiem rozkwieconych rond, bo naprawdę piękne se one są te ronda, że nic tylko rąbnąć w poprzedzające auto, byle nałykać się tego piękna, żadna strata, a zysk dla ducha duży.



ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 06.10.2021; 07:14

Ten drugi, to 30 IX, o ile się nie mylę, ale w każdym razie krótko po tym pierwszym zdarzeniu, tak jakoś, psiakość.

Nie powiem, to jest piękne, co urzędnicy w tym względzie robią ale, jak powiadam - niepraktyczne i niebezpieczne, choć te ronda są naprawdę śliczne. Ale cóż, wydaje mi się, że to jest tak, jak z tymi pięknymi dziewczynami, o których mi moja babcia powiadała, że: "- Z piyknej miski se nie pojesz, synku."



ton

Niedaleko

Postów: 21807

Data: 06.10.2021; 07:25

Miałem to szczęście, a raczej tego pecha, że akurat tamtędy przejeżdżałem kiedy to się stało na tym Rondzie Sublańskim.

I mogę powiedzieć, że jest tak pięknie ukwiecone, że samemu mi się zdarzało nieraz, wracając z pracy samochodem - zapatrzeć się na to piękno, ocierając się niemal o... itd., etc.
Nie zawsze to co pokazuje nam dobre czyjeś starania i pracę dobrze przysługuje się w praktyce, kiedy uważać raczej trzeba na bezpieczną jazdę, a nie podziwianie otoczenia.
Rację ma TON, kiedy pisze o podobnych "ozdobnikach", także przy rondach, odciągających uwagę kierowców banerami i reklamami, bo to stwarzanie tylko w tych miejscach zagrożenia dla bezpiecznej jazdy i powinno być likwidowane.

Taki żech se to jest mondry, ten "ton".

Ale, nie zapominajcie naprawdę mądrzy: czego mądry nie wymyśli na to głupi wpadnie.
Tak, że nie lekceważcie mnie, o przemądrzy!




Nowi klubowicze

KamilDawid

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Alinab

Piasek
w klubie od: 2024.03.27

zibiw2

Pawłowice
w klubie od: 2024.03.27

Eco24

Goczałkowice-Zdrój
w klubie od: 2024.03.26

kartonik0

Radostowice
w klubie od: 2024.03.25

Mieciu97

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.18

Artifire90

Pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

qba99

pszczyna
w klubie od: 2024.03.07

Najaktywniejsi - forum

ton

Niedaleko
postów: 21807

pless1

Pszczyna
postów: 10306

leo68

Pszczyna
postów: 7557

Investor

Blisko,coraz bliżej!
postów: 7024

jasmin7

Pszczyna
postów: 5777

cirka

Pszczyna
postów: 4425

POnuryZniwiarz

Shangri-La
postów: 2873

Najaktywniejsi - komentarze

Yankee

Pszczyna
komentarzy: 3240

djhooligan

Pszczyna
komentarzy: 2412

Lanser

Pszczyna
komentarzy: 2207

cirka

Pszczyna
komentarzy: 1486

Gocha

pszczyna
komentarzy: 1104

mnb

Pszczyna
komentarzy: 1050

Buziak

sps
komentarzy: 769